Jak zrobić zdjęcia odzieży typu „duch” na manekinie

Zdjęcia odzieży należą do grupy najtrudniejszych zleceń. Możemy je wykonać na kilka sposobów wg preferencji klienta. Na modelu/modelce, na płasko, na manekinie lub jako tzw. duchy. Poniżej opisuję jak prawidłowo wykonać zdjęcia typu duch. Zdecydowanie są to najlepiej wyglądające zdjęcia, które w pełni pozwolą nam pokazać każdą kurtkę, koszulę czy bluzkę.
Zacznijmy od Manekina gdyż rozróżniamy kilka ich typów. W środku jest typowy manekin duch, który pozwoli nam ukazać metkę bądź kaptur a po zewnętrznych mamy manekiny sportowe, które pomogą pokazać nam zastosowanie ubrań.

 

My posłużymy się najprostszym białym manekinem bez rąk. Fotografując jasne lub białe materiały powinniśmy używać manekinów białych. Manekin w kolorze skóry może nam dawać za farb na ubraniach.

 

Zaczynamy od poprawnego ustawienia barw w aparacie aby mieć pewność, że kolory ubrań będą odzwierciedlały stan faktyczny. W tym celu posłużymy się ColorCheckerem od X-Rite.

 

Dysponujemy różnego rodzaju urządzeniami Alphashot od ORBITVU, które służą do automatycznego szparowania. Dzięki temu zaoszczędzamy sporo czasu.

 

Interfejs jest bardzo czytelny i intuicyjny, a zaledwie po kilku sekundach otrzymujemy gotowy, wycięty produkt.

 

Klient życzy sobie zdjęcie na białym tle więc bezpośrednio na takim będziemy pracować.

 

Odpalamy PS-a i przechodzimy do obróbki. Pracujemy na wersji CC w środowisku Windows. Jeżeli jest taka konieczność zaczynamy od wstępnego oczyszczenia produktów przy pomocy łatki bądź pędzla korygującego. Klient życzy sobie zdjęcie na białym tle więc bezpośrednio na takim będziemy pracować.

 

Następnie przy pomocy piórka zaznaczamy całą bluzkę. Do płynnego i biegłego opanowania tego narzędzia potrzebujemy sporo czasu ale niewątpliwie jest to najlepsze narzędzie do zaznaczania wszystkich nierównych/obłych kształtów.

 

Po wykonaniu zaznaczenia klikamy prawym przyciskiem i z menu wybieramy „utwórz zaznaczenie”. Wtapianie ustawiamy na 0,3.

 

Po zaznaczeniu obrysu odwracamy zaznaczenie (ctrl + i) i całość poza bluzką wypełniamy kolorem białym (alt + del).

 

Robimy zdjęcie tyłu bluzki. Ważne jest aby zdjęcia były robione ze statywu na tej samej ogniskowej oraz nie zmieniać odległości manekina od aparatu względem pierwszego zdjęcia. Pomoże nam to zachować proporcje.

Analogicznie wycinamy manekin z tyłu. Interesuje Nas tylko górna część ponieważ bluzka ma niższy przód i nie powinno nam nic wystawać z tyłu.

 

Po wycięciu zaznaczamy górną część i powielamy ją (ctrl + j)

 

Przenosimy zaznaczoną część do pliku z przodem bluzki. Używając narzędzia przekształć (ctrl + t) odbijamy obraz w pionie. Dzięki temu uzyskujemy naturalne wygięcie ramiączek.

 

Wracamy na pierwszą warstwę, zaznaczamy samą bluzkę przy pomocy różdżki i powielamy ją, wyciągając nad warstwę pleców. Dzięki temu łatwiej będzie nam dopasować tył.

 

Przeciągamy tył koszulki pod przednią warstwę i przechodzimy do narzędzia transformacji (ctrl +t) gdzie przy pomocy siatki dokładnie dopasowujemy tył do przodu tak, aby tworzyły jedną całość.

 

Na sam koniec usuwamy zbędne elementy przedniej warstwy oraz korygujemy zejście ramiączek przy pomocy pędzla lub stempla uzyskując gotowy produkt.

autor: Słowomir Olszyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

360o
Przykładowa prezentacja
Przykładowa prezentacja produktu
Nasi klienci:
xblitz PP_kurier Pocztex_white logo GATTA akuku goclever befado vordon-logo- 2