Alphastudio XXL

ALPHASTUDIO XXL jest największym urządzeniem firmy Orbitvu za pomocą którego zrobimy zdjęcie oraz prezentację obrotową umożliwiającą przybliżanie i obracanie przedmiotów na dowolnym tle. Urządzenie jest na tyle duże, że pozwala zmieścić większość przedmiotów, manekiny czy modelkę na stojąco. Możemy również nagrać film.

Alphastudio XXL jest urządzeniem na wzór dużego stołu bezcieniowego, który jest w pełni zautomatyzowany. Pozwala na dokładne obracanie przedmiotów o określony kąt z równą prędkością. Dba o to silnik krokowy, który w razie potrzeby możemy skalibrować. Możemy robić zdjęcia, tworzyć animacje obracających się produktów na dowolnym tle. Animację możemy zatrzymać, obrócić w dowolną stronę (w jednej osi) oraz przybliżyć/oddalić. Możemy również dodać odnośniki do istotnych elementów przedmiotu.

 

Użyte materiały oraz wykonanie stoją na bardzo wysokim poziomie. Obrotowy stół ma nośność do 100 kg i pozwala na fotografowanie przedmiotów o wymiarach 70 x 190 x 100 cm. Lampy wykonane są w technologii LED o współczynniku Ra/CRI >95%. Jest to bardzo dobry wynik lecz tylko na maksymalnym poziomie jasności. Przednie, bardzo wysokie wyposażono w 5280 diod LED , lampy tylne oraz dolne w 4716 diod LED a górną w 480 diod LED  Niestety zauważamy, że w przypadku przygaszenia  lamp zmienia się nam balans bieli, który powinniśmy skorygować. Nie jest to problemem  o ile o tym pamiętamy. Różnice kolorów nie są na tyle duże, żeby mocno rzucały się w oczy. Problem może powstać gdy klient zwraca szczególną wagę na kolorystykę swoich produktów.

Wszystkim sterujemy za pomocą dedykowanego oprogramowania Alphashot Editor PRO.

 

Oprogramowanie pozwala nam na tworzenie własnych profili gdzie mamy możliwość sterowania oświetleniem (mocą każdej z lamp) oraz parametrami aparatu. Rozwiązaniem problemu z kolorami jest zmiana balansu bieli (musimy zrobić kilka wzorców) na odpowiedni w danym profilu.

 

 

 

Praca z Alphastudio jest łatwa i przyjemna choć ma swoje mankamenty. Do plusów możemy zaliczyć niewątpliwie w pełni zautomatyzowany proces wycinania tła, możliwość obrotu przedmiotu o wskazaną wartość, możliwość wykonania sekwencji poklatkowej, czy nagrania filmu. Producent dba również o swoich użytkowników aktualizując systematycznie oprogramowanie.

Do minusów natomiast wspomniany wcześniej balans bieli na różnych wartościach, problemy z niektórymi przedmiotami gdzie mamy elementy z chromu lub szkła czy mało stabilny statyw połączony z biurkiem. Oprogramowanie jest z reguły stabilne lecz niestety sporadycznie, z niewiadomych nikomu przyczyn potrafi stracić komunikację z urządzeniem Alphatable (talerz obrotowy) i nie mamy możliwości obrotu przedmiotu. Pomaga jedynie restart wszystkiego włącznie z systemem. Czasem potrzeba kilku prób choć sukcesywnie w kolejnych aktualizacjach ten problem występuje coraz mniej.

 

Cały zestaw zawiera również bardzo wygody i stabilny stolik, który jest połączony ze statywem. Statyw ma naniesioną skalę, która pozwala nam w sposób powtarzalny robić zdjęcia dla danego klienta. Wystarczy zapisać na jakiej wysokości i ogniskowej robiliśmy zdjęcia. Dodatkowo producent zadbał o bardzo wysoki komfort i precyzję kadrowania dzięki głowicy Manfrotto MHXPRO-3WG. Statyw (profil prowadzący) ma natomiast jedną zasadniczą wadę. Robiąc zdjęcia na długiej ogniskowej z aparatem dość wysoko zawieszonym obraz zaczyna nam mocno pływać przy każdym dotknięciu stołu co znacznie utrudnia nam pracę. Producent obecnie poprawił ten problem stosując statyw Manfrotto Mini Salon 190. Nie wiemy jak mocno ograniczyło to występowanie pływania obrazu, ale możliwość podjechania bliżej urządzenia na pewno wpływa korzystnie na to zjawisko. My zrezygnowaliśmy ze statywu w stoliku na rzecz statywu Manfrotto 058B.

 

 

Bardzo pomocna jest opcja podświetlenia samego stołu, gdzie znacznie wyraźniej pokazują nam się znaczniki na talerzu oraz możliwość obrotu stołu o 1°, 5°, 10°, 90° 180° lub dowolnie wybranego kąta jak i wprowadzenia stołu w ciągły obrót. Prędkość obrotową możemy wybrać w preferencjach programu, tak jak ilość klatek na pełny obrót 360°.

 

Po wykadrowaniu wybieramy odpowiedni szablon ekspozycji aparatu oraz oświetlenia przedmiotu i klikamy 2D bądź 3D. 2D oznacza zdjęcia (z tłem lub bez oraz naturalnym cieniem) a 3D to nic innego jak wykonanie cyklu zdjęć podczas pełnego obrotu i utworzenie prezentacji obrotowej. Zdjęcia możemy zapisac w formatach PNG, JPG, RAW (otrzymane z aparatu) + maska PNG a prezentację obrotową jako gif, AVI, MP4 bądź wyeksportować bezpośrednio na YouTube.

 

Do urządzenia możemy podpiąć maksymalnie do pięciu aparatów (tylko canon) co pozwoli nam wykonać sekwencję z różnych kątów.
Podsumowując, urządzenie spełnia swoje zadanie i ma szerokie zastosowanie w dziedzinie fotografii produktowej oraz e-commerce.

Specyfikacja  ALPHASTUDIO XXL

Maks. rozmiar fotografowanego obiektu (SxWxG)70 x 190 x 100 cm (28” x 75” x 40”)
Maks. waga fotografowanego produktu100 kg
Lampy przednie5280 diod LED, CRI 95+
Lampy górne480 diod LED, CRI 95+
Lampy dolne/tylne4716 LEDs, CRI 92+
Wskaźnik laserowyOpcja
Połączenie z aparatemUSB Typ A
Połączenie z komputeremUSB Typ B
Format zapisu plików2D PNG, JPG, RAW (otrzymane z aparatu) + maska PNG
Definiowany przez użytkownika format
eksportu obrazów
w pliku .xml HTML5, Flash, GIF animowany
Format zapisu plików wideoAVI, MP4, bezpośrednie ładowanie na YouTube
ExportProsty tryb definiowany przez użytkownika, zaawansowany xml
Połączenie z aparatemTak, do pięciu aparatów (tylko Canon)
Pakiet hostingu SUN Zawarty w cenieplan Pro – 500 produktów na 1 rok
Wymiary [SxWxG]132x244x163 cm (52” x 96” x 64”)
Waga netto120 kg
Źródło zasilania110-230V AC 1600W
Kompatybilność z oprogramowaniemMac OS X 10.9 lub późniejszy, Windows 7 lub późniejszy
Automatyczne usuwanie tłatylko dla przedmiotów nieruchomych, zdjęcia oraz video modeli
na białym tle

 

360o
Przykładowa prezentacja
Przykładowa prezentacja produktu
Nasi klienci:
xblitz PP_kurier Pocztex_white logo GATTA akuku goclever befado vordon-logo- 2