ColorChecker – porównanie modeli , zastosowanie, wykorzystanie

ColorChecker to profesjonalne narzędzie służące do profilowania aparatu w określonych warunkach oświetleniowych. Pomimo tego, że profile są dostępne w ustawieniach aparatu i w programach do obróbki, jednak nie odwzorowują w tak dokładny sposób barw. Wzornik barw niezbędny jest:

  • – przy fotografii produktowej, gdzie kolory muszą być idealnie odwzorowane,
    – przy używaniu więcej niż jednego aparatu podczas sesji,
    – podczas trudnych i zmiennych warunków oświetleniowych.

Na rynku dostępnych jest wiele wzorników dla fotografów – od kompaktowych 24 barwowych po 140 barwowe profesjonalne karty przeznaczone dla osób wykorzystujących zaawansowane techniki cyfrowej rejestracji obrazu.

Procedura kalibracji jest stosunkowo prosta. Wykonujemy zdjęcia w formacie RAW i z poziomu komputera konwertujemy je na format DNG. Wśród zdjęć z danej sesji powinno znaleźć się jedno z dobrze widocznym wzornikiem w kadrze. Zdjęcie powinno mieć prawidłowe parametry ekspozycji, tablica musi być równomiernie oświetlona i wyostrzona. Pozostaje wygenerować nam profil barwny. Możemy to zrobić na kilka sposobów: korzystając z oprogramowania dostarczonego od producenta wzornika, użyć wtyczki w Adobe Lightroom lub skorzystać z samodzielnego oprogramowania. We wszystkich przypadkach procedura wygląda bardzo podobnie – określamy zakres tablicy wskazując na kolory w narożnikach.

Po tej czynności program generuje nam tablicę kolorów. Możemy wtedy zobaczyć różnicę pomiędzy aktualnie używanym profilem, a wygenerowanym.

Kolejną czynnością jest zapisanie profilu w formie pliku. Przy zapisywaniu dobrze jest odpowiednio nazywać swoje profile stosując w nazwie np. datę oraz miejsce sesji. W zależności od programu, którego używamy do procesu postprodukcji importowanie profilu przebiega różnorodnie. Najczęściej w programach jest pole profil i z rozwijanej listy możemy wskazać lokalizację naszego pliku i zastosować profil dla danej sesji zdjęciowej. Jeśli wszystkie czynności zostały wykonane poprawnie kolory na naszych zdjęciach lekko się zmienią i lepiej odwzorują rzeczywiste barwy. Należy jednak pamiętać, że do uzyskania najlepszego efektu powinniśmy mieć skalibrowany monitor.

360o
Przykładowa prezentacja
Przykładowa prezentacja produktu
Nasi klienci:
xblitz PP_kurier Pocztex_white logo GATTA akuku goclever befado vordon-logo- 2