Jak robić dobre zdjęcia produktowe na aukcję

Każdy z nas sprzedawał coś za pośrednictwem internetu. Na portalach aukcyjnych i sklepach internetowych obecnie mamy możliwość kupna praktycznie wszystkiego za pomocą kilku kliknięć. Człowiek z natury jest wzrokowcem, dlatego jakość wykonanych zdjęć jest teraz ważniejszym elementem aukcji niż opis sprzedawanego produktu. W dzisiejszym poradniku pokaże, jak za pomocą podstawowego sprzętu fotograficznego, wykonać dobre zdjęcia packshotowe.

Sprzęt i akcesoria, które będziemy potrzebować:

  • ● fragment białego papieru,
  • ● dwa softboxy,
  • ● dwie lampy studyjne / błyskowe,
  • ● wyzwalacz radiowy,
  • ● statyw,
  • ● aparat,
  • ● wzorzec balansu bieli,
  • ● program do obróbki graficznej.

 

Biały papier – ma za zadanie zachować neutralność kolorów danego produktu. Najlepiej w tej roli sprawdza się kawałek bristolu lub papier do plotera w roli. W przyszłości możemy zaopatrzyć się w namiot bezcieniowy, który niweluje nam odbicia na fotografowanym przedmiocie i jak wskazuje jego nazwa, pozbawia nas cienia spowodowanego lampami.

Lampy studyjne / błyskowe – sprzęt niezbędny w celu uzyskania dobrej jakości zdjęć. Jeśli fotografujemy mniejsze przedmioty bez problemu możemy posłużyć się lampami błyskowymi, które mocujemy do statywów za pomocą specjalnych uchwytów pozwalających na zamontowanie softboxa. Znacznie lepiej sprawdzą się lampy studyjne, które mają większą moc. W tym celu posłużyłem się lampami Elinchrom BRX 500.

Wyzwalacz radiowy – pozwala nam wyzwolić błysk lamp drogą radiową. Jeśli nasze lampy nie posiadają wbudowanych odbiorników, możemy posłużyć się zestawem dwóch takich samych wyzwalaczy. Jeden zapinamy na sanki aparatu, a drugi podpinamy za pomocą przewodu synchronizacyjnego do lampy. Po ustawieniu odpowiedniego kanału i grupy, możemy ustawić drugą lampę, aby wyzwalała się w momencie błysku lampy, do której podpięty jest wyzwalacz. Lampy studyjne Elinchrom BRX 500 posiadają wbudowane odbiorniki, więc do wyzwalania użyłem Elinchrom Skyport HS.

Elinchrom Skyport HS

Statyw – bardzo przydatny, lecz nie jest niezbędny. Kiedy fotografujemy kilka podobnych do siebie przedmiotów i chcemy uzyskać kadry w identycznym ułożeniu to docenimy wtedy jego zalety. Dzięki statywowi też uzyskamy zazwyczaj ostrzejsze zdjęcia. Na potrzeby fotografii produktowej nie musimy zaopatrywać się w statywy z najwyższej półki, ponieważ nie jesteśmy narażeni na działanie warunków atmosferycznych. Należy pamiętać, aby wyłączyć stabilizacje obrazu na obiektywie kiedy robimy zdjęcia z użyciem statywu. Na co dzień w firmie używamy statywu Manfrotto 058B Triaut z głowicą Manfrotto MHXPRO-3WG, która sprawdza się rewelacyjnie w tego rodzaju fotografii, ponieważ pozwala dokładnie regulować pozycję aparatu za pomocą leniwek.

MHXPRO-3WGAparat i obiektyw – tutaj sprawa jest prosta, ponieważ nie potrzebujemy sprzętu z najwyższej półki. Bez problemu wykonamy dobre zdjęcie produktowe aparatem z matrycą APS-C oraz uniwersalnym obiektywem. Ponieważ zależy nam na dużej głębi ostrości, nie potrzebujemy jasnych (oraz bardzo drogich) obiektywów. Należy pamiętać o ustawieniu jak najmniejszej wartości ISO, oraz ręcznym wybraniu punktu na który chcemy wyostrzyć. Nie należy zapominać o balansie bieli, ponieważ w fotografii produktowej najważniejsze jest realistyczne oddanie barw. Możemy ustawić wartość na lampę błyskową lub skorzystać ze wzorca.

Balans bieli – określa nam temperaturę barwową zdjęcia czyli najprościej ujmując czy światło jest ciepłe czy zimne. Kiedy fotografujemy w formacie RAW możemy później skorygować balas bieli w procesie postprodukcji. W celu uzyskania najlepszego efektu możemy skorzystać z dedykowanych wzorców balansu bieli. Do codziennej pracy w firmie używamy wzorca ColorChecker® White Balance od firmy X-Rite.

x-rite ColorChecker White Balance

Program do obróbki graficznej – niezbędne oprogramowanie, które przygotowuje nasze zdjęcia do publikacji w internecie. Najpopularniejszym programem jest Adobe Photoshop jednak jeśli dopiero zaczynamy przygodę z fotografiką możemy skorzystać z darmowej alternatywy – GIMP.

 

studio-prezentacje3d

Kiedy przygotowaliśmy sobie wszystko, należy znaleźć kawałek miejsca na rozstawienie sprzętu. Na zdjęciu powyżej przykładowe ustawienie dla typowego zdjęcia packshotowego. Po zdefiniowaniu balansu bieli oraz ustawieniu aparatu otrzymaliśmy zdjęcia:

packshot2

Jak widzimy wystarczy już teraz kilka kosmetycznych zabiegów i mamy gotowe packshoty. Włączamy Photoshopa i mając zaznaczone narzędzie Różdżka (Magic Wand) lub Szybkie zaznaczanie (Quick Selection) klikamy w przycisk Zaznacz Temat (Select Subject) i tworzymy nową warstwę za pomocą CTRL (CMD) + J i ustawiamy warstwę tła na niewidoczną.

Nasz packshot jest praktycznie gotowy. Teraz za pomocą lassa, pędzla korygującego i kadrowania wykonujemy ostateczne poprawki. Końcowy efekt poniżej:

Cały proces obróbki zajął około minuty. Najważniejszym elementem jest poprawne ustawienie naszego studia. Pozwala to zaoszczędzić ogromną ilość czasu w Photoshopie. W obecnych czasach portale aukcyjne i ogłoszeniowe coraz bardziej zaostrzają wytyczne do zdjęć. Duża ilość sprzedawców decyduje się na korzystanie z zewnętrznych firm specjalizujących się w zakresie fotografii produktowej. Dzięki temu mają pewność, że zdjęcia na ich aukcji cechują się profesjonalizmem, przez co zwiększają swoją sprzedaż.

 

360o
Przykładowa prezentacja
Przykładowa prezentacja produktu
Nasi klienci:
xblitz PP_kurier Pocztex_white logo GATTA akuku goclever befado vordon-logo- 2